تبلیغات
بروزترین وبلاگ دانلود - یادداشت ویژه : استدلالی از جنس عکس ، داور در پنالتی دوم بارسا قانون را زیر پا گذاشت


Admin Logo
themebox Logo
تاریخ:شنبه 19 فروردین 1391-02:51 ب.ظ

یادداشت ویژه : استدلالی از جنس عکس ، داور در پنالتی دوم بارسا قانون را زیر پا گذاشت

Busquets, Puyol, Boateng - Barcelona v Milan Champions League
Getty

سایت گل- در تمامی فصول لیگ قهرمانان اروپا حداقل یک بازی بحث برانگیز و پرحاشیه وجود داشته است و در این فصل بازی برگشت دو تیم بارسلونا و میلان در مرحله یک چهارم نهایی با دو پنالتی تاثیر گذاری که برای بارسا اعلام شد ، به عنوان بازی جنجال برانگیز این فصل لقب گرفت.

مسی در دقایق آغازین بازی توانست دروازه روسونری را از روی نقطه پنالتی بگشاید و امیدهای صعود را برای آلگری و شاگردانش کاهش دهد ، اما میلان قافیه را نباخت و به بازی هوشمندانه خود ادامه داد تا در نهایت توانست در همان نیمه اول توسط نوچرینو گل تساوی را به ثمر برساند. میلان که با این نتیجه از این مرحله صعود می کرد ، به شدت به دفاع از گل ستاره خود پرداخت و چشم به ضدحملات و ساق های ایبرا دوخت. اما به ناگهان در فاصله 5 دقیقه مانده به پایان نیمه اول داور هلندی بازی یعنی بیورن کویپرس یک ضربه پنالتی دیگر به سود بارسا اعلام کرد تا مسی گل چهاردهم خود را در لیگ قهرمانان این فصل به ثمر برساند. از دیدگاه آقای کویپرس کشیدن پیراهن سرخیو بوسکتس از سوی الکساندرو نستا خطایی بوده است که جریمه آن اعلام یک ضربه پنالتی بوده است.

مسی نیز در فاصله 12 یاردی دروازه میلان دچار هیچ گونه اشتباهی نشد و توانست دروازه آبیاتی را برای بار دوم نیز بگشاید. میلان این اشتباه داوری که منجر به شکست آن ها شده بود را نیز نتوانستند هضم کنند و این ضربه روحی بزرگ تمرکز روسونری را با مشکل روبرو کرد تا در نهایت با دریافت گل سوم شکست را پذیرفتند.

پنالتی دوم بارسلونا جنجال های بسیاری را در محافل ورزشی بویژه در میلان و ایتالیا ایجاد کرد و باعث شد تا ایبرا ستاره سوئدی روسونری موضع گیری جدی علیه یوفا داشته باشد و این کار را یک توطئه شرم آور از سوی مقامات این سازمان قلمداد کرد. زلاتان یوفا را متهم کرد که این سازمان تمایل دارد فینال لیگ قهرمانان بین دو تیم رئال مادرید و بارسلونا انجام شود. از سوی دیگر الکساندرو نستا ، کلارنس سیدورف و ماسیمیلیانو آلگری نیز به شدت قضاوت کویپرس را مورد انتقاد قرار دادند.

با این وجود سرمربی آبی اناری پوشان نظری خلاف روسونری دارد و مدعی است که بر روی بوسکتس خطا رخ داده است.

اما به واقع در آن صحنه چه گذشت ؟

در زیر قصد خواهیم داشت قضاوت کویپرس در این صحنه را از دیدگاه تصاویر ضبط شده مورد بررسی قرار دهیم. صحنه شماره یک: خطای نستا خارج از  جریان بازی


در اولین صحنه شاهد آن هستیم که نستا به طور واضح و مشخص قبل از زده شدن کرنر بر روی بوسکتس خطا می کند و مانع از آن می شود که این بازیکن برای به استفاده از ضربه کرنر جایگیری مناسبی داشته باشد.

در این لحظات چابی پشت نقطه کرنر قرار دارد و قصد دارد که اقدام به زدن ضربه کرنر نماید ، بنابراین توپ خارج از جریان بازی است. حال گرچه کشیده شدن پیراهن بوسکتس از سوی نستا خطا است ، اما نمی تواند جریمه ی آن را ضربه پنالتی در نظر گرفت.

بر طبق قانون 2012/2011 فیفا ، ضربه پنالتی در صورتی اعلام می گردد که یک بازیکن در محوطه جریمه تیم خود بر روی بازیکن حریف دچار خطا شود و این امر بدون در نظر گرفتن موقعیت توپ در جریان بازی می باشد.

نکته قابل توجه آن است که توپ باید در جریان بازی باشد و اگر توپ در خارج از مستطیل سبز باشد و هنوز بازی از سر گرفته نشده باشد ، خطای صورت گرفته در محوطه جریمه ، جریمه ای به سان اعلام ضربه پنالتی نخواهد داشت.


 صحنه 2: خطای نستا و پویول خارج از جریان بازی


در این صحنه چابی دقیقا در آستانه زدن ضربه کرنر قرار دارد که نستا همچنان به انجام خطا بر روی بوسکتس مبادرت می ورزد. جالب آن است که در این صحنه شاهد آن هستیم که کارلوس پویول مسیر حرکت خود را به سمت نستا تغییر می دهد و بطور جدی بر روی نستا دچار خطا می شود. در این صحنه توپ همچنان خارج از جریان بازی است و داور نمی تواند خطای نستا را با اعلام ضربه پنالتی جریمه نماید ( براساس قانون مذکور فیفا ). بر همین اساس در این صحنه داور هلندی می بایست با زدن سوت چابی را از زدن ضربه کرنر منصرف می ساخت و به طور جدی به هر سه بازیکن یعنی نستا ، بوسکتس و پویول تذکر می داد و بازی را از تشنج خارج می ساخت.

زمانیکه بازیکنان دو تیم در محوطه جریمه برای زدن شدن ضربه آزاد یا کرنر تجمع می کنند ، این وظیفه داور خواهد بود که به آن ها تذکرات لازم را بدهد. کویپرس می بایست به نستا و بازیکنان بارسا هشدار می داد و در صورت لزوم آن ها را جریمه می کرد و سپس دستور به آغاز مجدد بازی می داد.

کلارنس سیدورف در مصاحبه بعد از بازی اعلام کرد که بعد از اعلام پنالتی قصد داشته برای کویپرس توضیح دهد که چه اتفاقی روی داده است و نستا فقط 4 ثانیه قبل از زده شدن ضربه کرنر بر روی بوسکتس مرتکب خطا شده است که جریمه او ضربه پنالتی نخواهد بود اما او مرا با کارت زرد جریمه کرد.

 صحنه شماره 3: خطای پویول و نستا در جریان بازی


در لحظه ای که توپ با پای چابی  در تماس قرار گرفت ، نستا در تلاش بود تا با کشیدن پیراهن بوسکتس از فرار این بازیکن جلوگیری کند و در نهایت بوسکتس نقش بر زمین شد. اما در همین حین کارلوس پویول با دو دستش مبادرت به انجام خطا بر روی نستا نمود. با این حساب اگر فرض بگیریم توپ در جریان بازی بوده است و خطای پنالتی به درستی اعلام شده است باید ضربه آزادی نیز به سود میلان اعلام می گردید.

در بدترین حالت برای میلان ، داور می بایست یکی از خطاها را بر دیگر خطا مقدم می شمرد و پس از اعلام خطا دستور به تکرار کرنر می نمود.

در بهترین حالت برای میلان ، نستا می توانست ادعا کند که قبل از زده شدن ضربه کرنر اقذام به کشیدن پیراهن بوسکتس نموده است. در هر صورت خطای پویول واضح و روشن است. صحنه چهارم: پنالتی بود یا نبود؟


در صحنه آخر شاهد آن هستیم که در اثر خطای نستا بوسکتس نقش بر زمین شده است و نستا همچنان توانسته خود را در حال تعادل نگه دارد هرچند به شدت از سوی پویول مورد خطا قرار گرفته بود.

همین صحنه سبب شد تا کویپرس اعلام پنالتی نماید و مسی نیز با هوش و ذکاوت سرشار خود آبیاتی را فریب داد و بر خلاف حرکت او توپ را وارد دروازه ساخت. به این ترتیب بود که بارسلونا به عنوان تیم پیروز وارد رختکن شد.

اما در مجموع از تجزیه و تحلیل صحنه به صحنه نتیجه خواهیم گرفت که داور در این لحظه قانون را زیر پا گذاشته است و به اشتباه اعلام ضربه پنالتی کرده است و برای این مدعا سه دلیل مهم خواهیم داشت :

1.      اولین و شاید مهمترین دلیل آن است که پنالتی در زمانی به عنوان جریمه خطا در محوطه جریمه اعلام می گردد که توپ در جریان بازی باشد.

2.      داور می بایست با زدن سوت بازی را متوقف می ساخت و با دادن هشدار به نستا یا جریمه کردن او به علت خطا یا تلف کردن وقت بازی را از تشنج خارج می ساخت. از طرف دیگر داور فرصت آن را داشت که متوجه آن گردد که نستا به مدت چهار ثانیه و آن هم قبل از زده شدن ضربه کرنر اقدام به کشیدن پیراهن بوسکتس نموده است.

3.      در نهایت اگر توپ در جریان بازی بوده است و جریمه خطای نستا پنالتی بوده است تکلیف خطای واضح پویول که در همین حین رخ داده است چه خواهد بود ؟؟؟

نوع مطلب : خبرهای روز ورزش